Biblioteka
W strukturach CKiB znajduje się dział biblioteczny, posiada on bogatą ofertę nowości wydawniczych książek oraz audiobooków dla czytelników, księgozbiór liczy ponad 19 tys. wolumenów, jest też dostęp do darmowych e-booków. W bibliotece jest czytelnia, oddział dla dzieci i oddział dla dorosłych. Jest też pracownia komputerowa z dostęp do Internetu. Do biblioteki zapisanych jest 495 osób.
O historii biblioteki…
W oparciu o Dekret z dn. 17 kwietnia 1946r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi przystąpiono do organizowania Gminnych Bibliotek Publicznych w całym kraju. Do pełnej realizacji tego dekretu przystąpiono dopiero w roku 1947, tymczasem w roku 1946 działały już na terenie powiatu punkty biblioteczne zorganizowane w pierwszym roku wyzwolonej ojczyzny. Gmina Przytyk była jedną z 23 gmin na terenie powiatu radomskiego, w której w miesiącach jesiennych 1945r. powstał punkt biblioteczny z kompletem 100 książek przekazanych w formie wypożyczenia przez Powiatową Bibliotekę w Radomiu. Biblioteka w Przytyku wpisywała się w ogólny trend takich inicjatyw, gdyż 21 grudnia 1947r. dokonano symbolicznego otwarcia wszystkich bibliotek gminnych województwa kieleckiego, otwierając w tym dniu Gminną Bibliotekę Publiczną w Nagłowicach. W ślad za tym rozpoczęła swą pracę i biblioteka gminna w Przytyku, była ona jedną z pierwszych tego typu placówek na terenie powiatu radomskiego .
Gminna Biblioteka Publiczna w Przytyku powstała 4 stycznia 1948r. z inicjatywy kierownictwa Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radomiu i miejscowej Gminnej Rady Narodowej, której przewodniczącym był Stanisław Marciniak, sekretarzem Franciszek Kucharczyk, przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej – Jan Zieliński, natomiast kierownikiem Powiatowej Biblioteki – Daniela Jarkowska. Kierownikiem nowo powstałej biblioteki w Przytyku został Stanisław Chydziński, lat 35 pracownik Gminnej Rady Narodowej. Praca w bibliotece była jego dodatkowym zatrudnieniem w niepełnym wymiarze godzin. Jednostka nosiła wtedy nazwę Gminnej Biblioteki Publicznej, od 1955r. przekształciła się w Gromadzką Bibliotekę Publiczna, a 1973r. przyjęła nazwę Gminnej Biblioteki Publicznej w Przytyku, od dnia 1 stycznia 2021r. na wskutek połączenia dwóch instytucji powstało Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku.
Niezaprzeczalnie od 75 lat biblioteka zajmuje bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie lokalnej społeczności Gminy Przytyk. Do podstawowych zadań biblioteki należy, gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu oraz wypożyczanie ich na zewnątrz, prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, popularyzacja książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym, doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej, współpraca z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa. Oferta biblioteki obejmuje bogaty wybór literatury pięknej dla dorosłych, młodzieży i dzieci, literatura popularno- naukową, lektury szkolne, czasopisma, lekcje biblioteczne, zajęcia w okresie ferii i wakacji, warsztaty, wystawy i spotkania z ciekawymi artystami i pisarzami, konkursy czytelnicze , akcje czytelnicze i wiele ,wiele innych. Biblioteka prowadzi różnego rodzaju projekty, programy oraz akcje społeczne takie jak:
– Program Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”
– Kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka, wielki człowiek”
– Kampania społeczna „Narodowe Czytanie”
– Kampania społeczno – edukacyjna „ Żonkile”